SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI
Yayınlanma Tarihi: Salı, 14 Ağustos 2018
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI


Sanat nedir, zanaat nedir?


Sözlükte şöyle yazıyor:


“Sanat bir duygunun, bir hayalin, bir tasarı ya da güzelliğin insanda oluşturduğu estetik karşılıktır; ancak sanat, insanın yaşamla ilgili; bir başka deyişle günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yaramaz. İşte bunun için maddi ve pratik ihtiyaçlarımızı karşılamayı amaçlayan çıraklık, kalfalık ve ustalık gibi deneyim aşamaları olan işlere zanaat denir.”


Bu tanımı şöyle somut hale dönüştürebiliriz.


Nakış, resim sanatına da ilham veren önemli bir sanattır; ama halıcılık, boyacılık, oymacılık, tezbih, takı, kilim, tekstil baskı, zanaattır.


Kuşadası Kervansaray’da 18-31 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan Geleneksel El Sanatları Etkinliği’nde sanat olarak altı çizilen alanlar aslında zanaat.


Bu durumda etkinliğin adının Geleneksel El Sanatları Etkinliği değil de, “Geleneksel El Zanaatları Etkinliği” olarak değiştirilmesi uygun olur düşüncesindeyim.


NAKIŞ BÜTÜN SANATLARIN ANASI


Nakış; resim de dahil olmak üzere bütün sanatların anası.


Çocukluk yıllarımızda el becerilerimizi geliştirmek için annelerimiz tarafından yaptırılan ancak istisnalar haricinde sanata dönüşmeyen çalışmalarda hep nakış vardı.


Kanaviçe, dantel, iğne oyası, gölge işi, etamin işi gibi pek zorlu gergeflerden geçen son kuşak, bizleriz.
Bizler iğnenin deliğinden geçtik. Zorluklara karşı adeta nakış nakış işlendik.


Günümüzde zorluklarla uğraşan, yorulan çok az kişi kaldı.


Onun yerine ticari kaygıya dönüşmüş bir “sanat” ( zanaat) popüler oldu...


Türk Kadınlar Konseyi Kuşadası Şube Başkanı sayın Semahat Mutlu konuya dikkatimi çekti.


Kervansaray’da yapılacak etkinlikte el sanatlarının anası sayılan “nakış” sanatının yer almaması, bu değerli sanat kolunun unutulduğunun bir belgesi. Bir an evvel nakış sanatına hak ettiği değer verilmeli.


SANATÇI DEDİKLERİMİZİN ÇOĞU ZANAATÇI


Sadece nakış ile ilgili değil, pek çok sanat alanında da sanatçı ile zanaatçı karıştırılıyor.


Sadece para kazanmak için yapılan işle, bir güzellik ve değer yaratmak için üretilen eser karıştırılıyor.


Özetle tam bir kavram kargaşası yaşanıyor. Tam bir saldım çayıra durumu.
Kolaycılık, en büyük sanat oldu.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI JÜRİ ÜYELİĞİ YETMEZ AMA “EVET” ACI BİR HABERİN ARDINDAKİ SORULAR MARKALARIN SAVAŞI SAĞLIK CADDESİ YA SABUN KÖPÜĞÜ YA DA KESE SEÇİM ANALİZLERİ DERİN CHP İYİ DÜŞÜNELİM İYİ OLSUN “GAZ”A DEĞİL “GAZ”ETEYE İHTİYAÇ VAR HALKIN KESTİĞİ CEZA AĞIR OLUR MÜCEVHER MERAKLISI MAVİ İNSAN TALİMATLA ÖLÜM, KAMPANYALAR YETMEZ ELEŞTİRDİKLERİM VE ELEŞTİREMEDİKLERİM MİLLİ PARKIN RANTI KİMLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR? SİYASİ MASKELER KİŞİSEL İMAJ PLAJLAR BİZİMDİR BİZİM KALACAK ANNELERİ, EN İNSANİ YERLERİNDEN ÖPERİM VEKALETEN YÖNETİLMEK KUŞADASI ASLINI ARIYOR SALLA SALLA VUR DUVARA BARIŞMAYAN, UZLAŞMAYAN EBEDİYEN KAYBEDER CAFERLİNİN CEFAKARLISI MUTLAKA KAZANIR GÜÇLÜ BİR KUŞADASI MİLLETVEKİLLERİ İLE MÜMKÜN BÜYÜK KUMAR ŞANS TOPU DÖNÜYOR SEYYAR SATICILAR HAFTASI KUTLU OLSUN BİLMEK VE BİLGİLENDİRİLMEK HAKKIMIZ DEĞİL Mİ? BAMBAŞKA BİR MAHALLE FARKLI BİR ZAMAN İÇİ BİZİ, DIŞI SİZİ YAKAR KONTROLSÜZ “ŞİDDET” KONTROLLÜ “İYİLİK” TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI GARDIMI ALDIM HABERİNİZ OLSUN OLTA ORDA DENİZ ŞURDA EŞZAMANLI EZBERCİLİK PAPAĞAN TARZI MUHALEFET BİRAZ HEREDOT BİRAZ DİYOJEN SİYASETİN SİNEMADAN ROL ÇALDIĞI GÜNLER BEN YOKSAM GERİSİ TUFAN KAZANANIN KAYBEDENİ KUTLADIĞI BİR YARIŞ