SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI
Yayınlanma Tarihi: Salı, 14 Ağustos 2018
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI


Sanat nedir, zanaat nedir?


Sözlükte şöyle yazıyor:


“Sanat bir duygunun, bir hayalin, bir tasarı ya da güzelliğin insanda oluşturduğu estetik karşılıktır; ancak sanat, insanın yaşamla ilgili; bir başka deyişle günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yaramaz. İşte bunun için maddi ve pratik ihtiyaçlarımızı karşılamayı amaçlayan çıraklık, kalfalık ve ustalık gibi deneyim aşamaları olan işlere zanaat denir.”


Bu tanımı şöyle somut hale dönüştürebiliriz.


Nakış, resim sanatına da ilham veren önemli bir sanattır; ama halıcılık, boyacılık, oymacılık, tezbih, takı, kilim, tekstil baskı, zanaattır.


Kuşadası Kervansaray’da 18-31 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan Geleneksel El Sanatları Etkinliği’nde sanat olarak altı çizilen alanlar aslında zanaat.


Bu durumda etkinliğin adının Geleneksel El Sanatları Etkinliği değil de, “Geleneksel El Zanaatları Etkinliği” olarak değiştirilmesi uygun olur düşüncesindeyim.


NAKIŞ BÜTÜN SANATLARIN ANASI


Nakış; resim de dahil olmak üzere bütün sanatların anası.


Çocukluk yıllarımızda el becerilerimizi geliştirmek için annelerimiz tarafından yaptırılan ancak istisnalar haricinde sanata dönüşmeyen çalışmalarda hep nakış vardı.


Kanaviçe, dantel, iğne oyası, gölge işi, etamin işi gibi pek zorlu gergeflerden geçen son kuşak, bizleriz.
Bizler iğnenin deliğinden geçtik. Zorluklara karşı adeta nakış nakış işlendik.


Günümüzde zorluklarla uğraşan, yorulan çok az kişi kaldı.


Onun yerine ticari kaygıya dönüşmüş bir “sanat” ( zanaat) popüler oldu...


Türk Kadınlar Konseyi Kuşadası Şube Başkanı sayın Semahat Mutlu konuya dikkatimi çekti.


Kervansaray’da yapılacak etkinlikte el sanatlarının anası sayılan “nakış” sanatının yer almaması, bu değerli sanat kolunun unutulduğunun bir belgesi. Bir an evvel nakış sanatına hak ettiği değer verilmeli.


SANATÇI DEDİKLERİMİZİN ÇOĞU ZANAATÇI


Sadece nakış ile ilgili değil, pek çok sanat alanında da sanatçı ile zanaatçı karıştırılıyor.


Sadece para kazanmak için yapılan işle, bir güzellik ve değer yaratmak için üretilen eser karıştırılıyor.


Özetle tam bir kavram kargaşası yaşanıyor. Tam bir saldım çayıra durumu.
Kolaycılık, en büyük sanat oldu.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KÖY KAHVESİNDEN KUŞADASI DEDİKODULARI MEDENİYET DEDİĞİN VERMEK DEMEKTİR YAPILANI GÖRMEK VE TAKDİR ETMEK VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS ARKA BAHÇEMİZ RANT KAPISI CENNET VE CEHENNEM KUŞADASI SÜRPRİZİ BİRİKİM, DONANIM VE HİZMET ZAMANI KONSERLER TATLI GERÇEKLER ACI ŞAKA DEĞİL AMA GERÇEK SEÇİMİN SONUCUNU LİDERLER BELİRLER UMUDUMUZ VE BEKLENTİMİZ NE YAZIK Kİ, KALMADI 8 MART MI 31 MART MI 8 MART YAZISI BABAM VE BEN SENİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUK SEÇİM SEZONU YAZ VE KIŞ ARITMA TESİSİ Mİ? BARIŞMA TESİSİ Mİ? ANNE İLE SOHBET EN ZOR VEDA KUŞADASI'NI KONUŞMADAN NEREYE BÖYLE? BATAKLIK MUHALİFİ OKALİPTÜS AĞAÇLARI SANDIK DEĞİL İNSANLIK İÇİN KRAL MI SEÇİYORUZ SORUYORUM SİZE ÖDÜL DEĞİL GÖREV MAKAMI SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI