SANDIKLARA KİTLENEN TAKVİM YAPRAĞI, 12 EYLÜL
Yayınlanma Tarihi: Salı, 12 Eylül 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
SANDIKLARA KİTLENEN TAKVİM YAPRAĞI, 12 EYLÜL

Sizin, sizlerin, bizlerin 12 Eylül’ü unutup, unutmaması tek tek birey olarak önemli değil.


Hatta Belediye Başkanlarının, meclis üyelerinin, siyaset yapan bireylerin 12 Eylül’ü unutması da çok önemli değil.


İlköğretimde öğretmenlerin, okul müdürlerinin, parlak vakıfların yöneticilerinin, 12 Eylül’ü unutması da, çok “tın” değil.


Mahallenin muhtarının, karşıdaki taksi yazıhanesinde gevrek gevrek gülümseyen şoförün,12 Eylül’ü unutması çok da dert değil.


Mutfakta yemek yapan Ayşe Teyze’nin türküler söyleyerek yeni güne neşe ile başlaması, 12 Eylül’ü unutması, kesinlikle suç değil..


Çocuğunu uyutmaya çalışan annenin masallar diyarında yaşaması,12 Eylül’ü ebedi bir şekilde hatırlamaması hiç anormal değil..


Yeni evlenen sevgililerin, ay sonunda yapacakları balayının hayallerini kurarken bir damla bile 12 Eylül hatıralarının olmaması şaşırtıcı bir durum değil.


Askerde vatani görevini yapan filiz gibi delikanlıların, darbelerde yaşananlara kafayı takmaması, 12 Eylül’de emredilen günahları bilmemesi çok da şok edici değil..


Ancak, koskoca bir toplum, toptan bir şekilde yaşanan acıları unutmuş, sadece evlatlarını kaybetmiş bir avuç anne, (adını Cumartesi Anneleri yapmak uğruna) 12 Eylül askeri darbesini unutamamış ise, o ülkede vicdanlar kanıyor demektir.


12 EYLÜL TOPLUMA UNUTTURULDU


12 Eylül askeri darbesinin ortadan kaldırdığı en önemli gerçek, toplumsal hafızadır..Yaşadığı travma ile yüzleşmek istemeyen toplum bireyleri, siyaseti, ekonomik ve sosyal mücadeleyi unutmayı, kendi yaralarını sarmayı tercih etti..


Sadece “anneler” bunu yapamadı..


Babaların da çoğunlukla unutamadığı, kardeşlerin belki de yarı yarıya unutmayı başarabildiği 12 Eylül askeri darbesinin acıları, toplumun en dinamik unsurlarının politikayla ilişkisini koparmasına, yaşadıklarını sandıklarda kilitli tutmasına neden oldu.


Bugün meydanlarda politika yapanların, yaptıklarını sananların, aslında 12 Eylül’ün unutturduğu kadarıyla siyaset yaptığı gözlerden kaçmamalı..


AYAKTA KALANLARA SELAM OLSUN


İşkence tezgahlarından geçirilmedik kimsenin kalmadığı, kalanların da anlatılan hikayeler ile neredeyse aklını kaybettiği bir ülkede, yaşamak için nefes alınmaz. Yaşamak için önce, unutmak öğrenilir.
Toplumun sade ve mütevazı bireyleri, çektikleri acıları ve 12 Eylül askeri darbesinin acı hatıralarını elbette unutmak isteyecek ve bu yönde çaba harcayacaklardı..


12 Eylül’ü unutmaması gerekenler belli aslında.


İşkence tezgahlarında ve darağaçlarında cellatlık yapanlar, 12 Eylül’ü unutmasın...


Hala, düşünceyi ve inancı yargılamaya devam eden hakim ve savcılar, 12 Eylül’ü unutmasın.


Hala, askeri darbeler üzerinden toplumdaki korku ve unutturmak isteme refleksini tetikleyenler, 12 Eylül’ü unutmasın.


Her Cumartesi günü evlatlarını aramak için bir araya gelen anneleri, kimse unutmasın.


12 Eylül ‘ü unutmak mümkün..Sonuçlarını unutmak ise imkansız.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KÖY KAHVESİNDEN KUŞADASI DEDİKODULARI MEDENİYET DEDİĞİN VERMEK DEMEKTİR YAPILANI GÖRMEK VE TAKDİR ETMEK VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS ARKA BAHÇEMİZ RANT KAPISI CENNET VE CEHENNEM KUŞADASI SÜRPRİZİ BİRİKİM, DONANIM VE HİZMET ZAMANI KONSERLER TATLI GERÇEKLER ACI ŞAKA DEĞİL AMA GERÇEK SEÇİMİN SONUCUNU LİDERLER BELİRLER UMUDUMUZ VE BEKLENTİMİZ NE YAZIK Kİ, KALMADI 8 MART MI 31 MART MI 8 MART YAZISI BABAM VE BEN SENİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUK SEÇİM SEZONU YAZ VE KIŞ ARITMA TESİSİ Mİ? BARIŞMA TESİSİ Mİ? ANNE İLE SOHBET EN ZOR VEDA KUŞADASI'NI KONUŞMADAN NEREYE BÖYLE? BATAKLIK MUHALİFİ OKALİPTÜS AĞAÇLARI SANDIK DEĞİL İNSANLIK İÇİN KRAL MI SEÇİYORUZ SORUYORUM SİZE ÖDÜL DEĞİL GÖREV MAKAMI SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI