SANDIKLARA KİTLENEN TAKVİM YAPRAĞI, 12 EYLÜL
Yayınlanma Tarihi: Salı, 12 Eylül 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
SANDIKLARA KİTLENEN TAKVİM YAPRAĞI, 12 EYLÜL

Sizin, sizlerin, bizlerin 12 Eylül’ü unutup, unutmaması tek tek birey olarak önemli değil.


Hatta Belediye Başkanlarının, meclis üyelerinin, siyaset yapan bireylerin 12 Eylül’ü unutması da çok önemli değil.


İlköğretimde öğretmenlerin, okul müdürlerinin, parlak vakıfların yöneticilerinin, 12 Eylül’ü unutması da, çok “tın” değil.


Mahallenin muhtarının, karşıdaki taksi yazıhanesinde gevrek gevrek gülümseyen şoförün,12 Eylül’ü unutması çok da dert değil.


Mutfakta yemek yapan Ayşe Teyze’nin türküler söyleyerek yeni güne neşe ile başlaması, 12 Eylül’ü unutması, kesinlikle suç değil..


Çocuğunu uyutmaya çalışan annenin masallar diyarında yaşaması,12 Eylül’ü ebedi bir şekilde hatırlamaması hiç anormal değil..


Yeni evlenen sevgililerin, ay sonunda yapacakları balayının hayallerini kurarken bir damla bile 12 Eylül hatıralarının olmaması şaşırtıcı bir durum değil.


Askerde vatani görevini yapan filiz gibi delikanlıların, darbelerde yaşananlara kafayı takmaması, 12 Eylül’de emredilen günahları bilmemesi çok da şok edici değil..


Ancak, koskoca bir toplum, toptan bir şekilde yaşanan acıları unutmuş, sadece evlatlarını kaybetmiş bir avuç anne, (adını Cumartesi Anneleri yapmak uğruna) 12 Eylül askeri darbesini unutamamış ise, o ülkede vicdanlar kanıyor demektir.


12 EYLÜL TOPLUMA UNUTTURULDU


12 Eylül askeri darbesinin ortadan kaldırdığı en önemli gerçek, toplumsal hafızadır..Yaşadığı travma ile yüzleşmek istemeyen toplum bireyleri, siyaseti, ekonomik ve sosyal mücadeleyi unutmayı, kendi yaralarını sarmayı tercih etti..


Sadece “anneler” bunu yapamadı..


Babaların da çoğunlukla unutamadığı, kardeşlerin belki de yarı yarıya unutmayı başarabildiği 12 Eylül askeri darbesinin acıları, toplumun en dinamik unsurlarının politikayla ilişkisini koparmasına, yaşadıklarını sandıklarda kilitli tutmasına neden oldu.


Bugün meydanlarda politika yapanların, yaptıklarını sananların, aslında 12 Eylül’ün unutturduğu kadarıyla siyaset yaptığı gözlerden kaçmamalı..


AYAKTA KALANLARA SELAM OLSUN


İşkence tezgahlarından geçirilmedik kimsenin kalmadığı, kalanların da anlatılan hikayeler ile neredeyse aklını kaybettiği bir ülkede, yaşamak için nefes alınmaz. Yaşamak için önce, unutmak öğrenilir.
Toplumun sade ve mütevazı bireyleri, çektikleri acıları ve 12 Eylül askeri darbesinin acı hatıralarını elbette unutmak isteyecek ve bu yönde çaba harcayacaklardı..


12 Eylül’ü unutmaması gerekenler belli aslında.


İşkence tezgahlarında ve darağaçlarında cellatlık yapanlar, 12 Eylül’ü unutmasın...


Hala, düşünceyi ve inancı yargılamaya devam eden hakim ve savcılar, 12 Eylül’ü unutmasın.


Hala, askeri darbeler üzerinden toplumdaki korku ve unutturmak isteme refleksini tetikleyenler, 12 Eylül’ü unutmasın.


Her Cumartesi günü evlatlarını aramak için bir araya gelen anneleri, kimse unutmasın.


12 Eylül ‘ü unutmak mümkün..Sonuçlarını unutmak ise imkansız.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI JÜRİ ÜYELİĞİ YETMEZ AMA “EVET” ACI BİR HABERİN ARDINDAKİ SORULAR MARKALARIN SAVAŞI SAĞLIK CADDESİ YA SABUN KÖPÜĞÜ YA DA KESE SEÇİM ANALİZLERİ DERİN CHP İYİ DÜŞÜNELİM İYİ OLSUN “GAZ”A DEĞİL “GAZ”ETEYE İHTİYAÇ VAR HALKIN KESTİĞİ CEZA AĞIR OLUR MÜCEVHER MERAKLISI MAVİ İNSAN TALİMATLA ÖLÜM, KAMPANYALAR YETMEZ ELEŞTİRDİKLERİM VE ELEŞTİREMEDİKLERİM MİLLİ PARKIN RANTI KİMLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR? SİYASİ MASKELER KİŞİSEL İMAJ PLAJLAR BİZİMDİR BİZİM KALACAK ANNELERİ, EN İNSANİ YERLERİNDEN ÖPERİM VEKALETEN YÖNETİLMEK KUŞADASI ASLINI ARIYOR SALLA SALLA VUR DUVARA BARIŞMAYAN, UZLAŞMAYAN EBEDİYEN KAYBEDER CAFERLİNİN CEFAKARLISI MUTLAKA KAZANIR GÜÇLÜ BİR KUŞADASI MİLLETVEKİLLERİ İLE MÜMKÜN BÜYÜK KUMAR ŞANS TOPU DÖNÜYOR SEYYAR SATICILAR HAFTASI KUTLU OLSUN BİLMEK VE BİLGİLENDİRİLMEK HAKKIMIZ DEĞİL Mİ? BAMBAŞKA BİR MAHALLE FARKLI BİR ZAMAN İÇİ BİZİ, DIŞI SİZİ YAKAR KONTROLSÜZ “ŞİDDET” KONTROLLÜ “İYİLİK” TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI GARDIMI ALDIM HABERİNİZ OLSUN OLTA ORDA DENİZ ŞURDA EŞZAMANLI EZBERCİLİK PAPAĞAN TARZI MUHALEFET BİRAZ HEREDOT BİRAZ DİYOJEN SİYASETİN SİNEMADAN ROL ÇALDIĞI GÜNLER BEN YOKSAM GERİSİ TUFAN KAZANANIN KAYBEDENİ KUTLADIĞI BİR YARIŞ