SİYASETİN AMACI
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 07 Ağustos 2013
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
SİYASETİN AMACI

Yaşamın anlamını bilerek yaşlanmak gibi, siyaset de bir ideal uğruna yapılırsa, daha anlamlı olur…

 

Siyaset, kendimi bildim bileli içinde olduğum, yakından ilgilendiğim bir konu... İyi bir siyasetçi, ülkesini daha büyük, daha güçlü, daha saygın bir Türkiye idealine ulaştırabilmek için, alınacak tüm riskleri almaya, milli ve manevi değerlerimizi koruyarak, büyük Türk Milletinin layık olduğu yere vardığını göreceği o büyük güne kadar, elinden gelen her şeyi yapmaya mecburdur.

 

Başkalarının ne düşündüğünü bilemem. Ancak benim için, siyaset, ancak bir ideal uğruna yapılırsa, anlamlı ve değerli olur.

 

Çünkü siyaset, kişilerden çok geniş halk kitlelerinin çıkarlarını korumak, yaşam standartlarını yükseltmek, daha mutlu, daha güvenli bir toplum yaratabilmek için, bazen de topluma rağmen yapılır. Siyaset sorumluluk ister. Siyaset şan-şöhret için yapılabilir, ama bu şekilde yapılan siyaset  boşadır. Siyaset yüksek idealler için yapılır ki, bunun içinde hizmet vardır.

 

Siyasetin amacı, kişisel hayatları olabildiğince iyileştirmeye yönelik olmalıdır. Bu bağlamda siyasal idealler kişisel hayat idealleri üzerinde kurulmalıdır.

 

Aktif okur-yazar oranının az olduğu bir ülkede, bazen toplum, en doğru kararları veremeyebilir, gerçeğin ne olduğunu tam olarak idrak edemeyebilir. İşte tam da bu durumlarda, idealist bir anlayışla siyaset yapmak, çok daha önemlidir.

 

Siyaset, toplum için özveride bulunmanın, insanlık için doğru bir şeyler yapabilmenin en kestirme yollarından biridir bence.

 

Kimi parlak bir kariyer için, kimi toplumda daha saygın bir statüye kavuşmak için, kimi güç ve iktidar hırsını dindirebilmek, kimi de maddi gücünü arttırmak, nüfuzunu genişletebilmek için siyaset yapar…

 

Başkalarının ne için, ne uğruna siyaset yaptığını bilemem ama... Bence siyaset, bir ideal uğruna yapılırsa, daha anlamlı olur. Tıpkı yaşamın anlamını bilerek yaşlanmak gibi...

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"