Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 29 Kasım 2018
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri

Yaşamak, siyaset yapmaktır aslında.

 

Yaşam siyaseti doğru olan insan, büyür ve güçlenir bir başına.

 

Yaşam siyaseti yanlış olanaysa, bütün kapılar kapanır, hem de bir daha hiç açılmamak üzere.

 

Siyaset, en dar tanımıyla, ülke ve yerel yönetimi hakkında yollar bulmak, yöntemler geliştirmekse, yaşamak da aynen siyaset gibi, kendi hayat suyunu kendi yolunda akıtabilmektir. Kendi yaşam düzenini, kendi yaşam tercihini başkalarına da kabul ettirebilmektir bir bakıma yaşamak.

 

Yaşamak, insanın kendini yönetebilme becerisini her anıyla, sevaplarıyla ve de günahlarıyla belgelemesidir . Güne başlarken kapıda karşılaştığımız komşumuza gülümseyerek " Günaydın! " deyişimiz de, çalıştığımız işyerinde, devam ettiğimiz bir kursta ya da okulda " söz dinleyen " ya da " isyan eden " oluşumuz da kendi kişisel hayat siyasetimizin bir parçasıdır aslında. Sorumlu davranan, sosyal rolünün hakkını veren bir baba " iyi baba " olmayı, tüm sorumluluklarını kendisinden başkalarına yükleyense, " bencil ve sadece kendini seven " olmayı tercih etmiştir kendi yaşam siyasetinde.

 

Yaşamdaki " başarı yarışı " da siyasette sürüp giden güç yarışı da neredeyse aynı yere getirir insanı; ama eninde ama sonunda. Ortalama bir yaşam yolunu seçen insan, seçimden seçime sandığa giden vatandaşın siyasetle ilgilendiği kadar ilgilenebilir kendi yaşamıyla... Yaşamda da, siyasette de başarıya sahip çıkmak için herkes yarışır. Başarısızlıksa, daima hem öksüz, hem de yetimdir.

 

Ahlâk, din, töre, kanun, düzen, özgürlük gibi hem bireysel hem toplumsal yaşamımızın olmazsa olmaz kavramları karşısında takındığımız tavırlar, sergilediğimiz bilinçaltı ve bilinçüstü davranışlar, kendi kişisel yaşam siyasetimizi belirler. Yaşamının sonuna gelen bir insan, gerekli görür de, kendi yaşam performansını ölçmek isterse, bakması gereken bir tek yer, ölçmesi gereken bir tek çizelge bırakmıştır gerisinde: Eğrisiyle doğrusuyla izlediği hayat siyaseti. Ve o siyasetin yaşamına bıraktığı izdüşümleri... Bazen sevinç çığlıkları, bazen de tarifsiz kederleri ve hüzünlü gözyaşları...

 

Dileğim, herkesin izlediği yaşam yolunun, tercih ettiği hayat siyasetinin içinde olabilecek en az sayıda " keşke" leri barındırmasıdır.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"