SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 12 Ocak 2019
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM

         Etik’in sözlükteki anlamı ahlak demektir. Etik kuralların kanunu ve yönetmeliği yoktur. Ancak bu etik kurallar siyasi bir duruş düşünüldüğü zaman çok önemlidir.

         Siyasi Partiler 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere hızlı bir şekilde hazırlanıyorlar. Türkiye’nin her yerinde bütün siyasi partilerden çok sayıda aday adayı, aday olmak için kıyasıya mücadele veriyor. İnsanlarımız ise, Siyasi Partileri ve aday adaylarını çok iyi şekilde gözlemliyorlar. Her türlü ayrıntıya ulaşmaya çalışıyorlar. Daha önce aday olarak girdikleri partileri, seçilip hizmet odaklı olup olmaması veya seçilememesinden sonra toplum içerisinde olup olmamasına, çözüm odaklı olup olmamasına bakıyorlar haklı olarak.

 

         Gerek siyasi partilerin, aday adaylarının ve adayların, birbirlerini kötülemeleri hiçbir zaman seçmenlerin hoşuna gitmemektedir. Bu demokratik bir yarıştır, kuralına göre yapılması gerekir. Siyasi Partilerde çoğunluğun istediği ve liyakatli kadrolar mahalli idarelerde göreve getirilmelidir. Çünkü tüm yerleşim birimlerimiz, çağdaş belediyecilik hizmeti beklemektedirler.

       

      Bazen aynı parti içinde bile; aday adayları etik kuralları hiçe sayarak aday olmak istiyorlar. Ve bazıları başarıyorlar da…

 

      Siyasi partilerde adaylar ben olmazsam her şey tufan havası veriyorlar. Hiç kimse, benim ayranım ekşi demiyor. Bırakalım da, her merkezde tarafsız bir aday tespiti yapılsın. Asıl mesele, seçmenin gönlünde seçilebilmektir. Şu veya bu şekilde aday olanlar, Belediye Başkanı seçildikleri takdirde kamuoyu desteğini almadan nasıl hizmet yapabileceklerdir? Diyelim ki, şu veya bu şekilde aday olanlar, Belediye Başkanı seçildiler. Kamuoyu desteği olmadan insanlara nasıl sağlıklı bir hizmet yapacaklardır?  En güzeli, her siyasi partide hak eden adayların çıkması. Hak etmeyen adayların çıkması diğer çalışan adayların da şevini kırmakta siyasi dinamikleri de doğal olarak bozmaktadır.Bence adayların uygulayacakları projelerle siyaset sahnesinde olmalıdırlar. Vatandaşın bir oyunu almak, çok basit değildir. Artık popüler bir isim olsa dahi ceketimi asar kazanırım zihniyeti bitmiş, toplum kendisine profesyonelce hizmet verecek isimlerin yanında güçlü kadrolara yönelmektedir.

        Özellikle bu seçimler, siyasi partiler için büyük önem taşıyor. Siyasi partiler her bölgede elbette en iyi hizmeti yapacak ve halktan en çok oy alabilecek adayları seçebilmek için ince eleyip sık dokuyorlar. Bölgelerle ilgili, taktik hesapları yapıyorlar. Hangi siyasi partide olursa olsun, yapılabilecek yanlış aday tespiti, sandıkta seçmenden dönecektir.

       İlçelerimiz ve İllerimiz kendilerine en iyi şekilde hizmet edecek Belediye Başkanlarını heyecanla beklemektedirler. Mahallede, İlçe ve İl’de güzel hizmetlerde buluşalım. Seçmenin vereceği her karara saygılı olalım.  İster seçim kazanalım veya kaybedelim. Ancak, hiç bir zaman siyasi etik kurallarından ve duruşumuzdan ödün vermeyelim, vazgeçmeyelim…

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"