SPOR VE BEN
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 22 Nisan 2020
CEYDA ATIGAN
SPOR VE BEN

 

Sizden kendinize şu 2 soruyu sormanızı istiyorum.

 

Spor benim hayatımda var mı?

 

Neden?

 

Yemek yemek; vücudumuzun acıktığımız anda verdiği sinyal ile(mide guruldaması,el-ayak titremesi-dikkat dağınıklığı-sinirlilik hali vb..) anında  yerine getirdiğimiz ihtiyacı

 

Su içmek; vücudumuzun verdiği siyaller ile ( ağız kuruluğu, üşüme, iç yanması, ciltte kuruluk vb...) yine anında yerine getirdiğimiz ihtiyacı.

 

WC ye gitmek; yine vücudumuzun verdiği sinyaller ile anında yerine getirdiğimiz ihtiyacı.( burada detaya girmesem de olur :)

 

Evet vücut yani bedenimiz, bizimle sinyaller üzerinden bağlantı kurarak konuşuyor bizde onu anladığımız için anında cevap veriyor ve isteklerini karşılıyoruz.

 

Peki verdiği tüm sinyalleri aldığımız ve karşılık verdiğimizden emin miyiz? Bu noktada ilk sorduğum soruya dönelim ve düşünelim.

 

Sadece kendinize odaklandığınız zaman, bel ağrısı, diz ağrısı, baş ağrısı, eklem ağrıları,boyun yada omuz ağrıları,tutulmalar,hiç yanlış bir hareket yapmadığın halde anlamsız bir şekilde vücudunda belli yerde ya da yerlerde ara ara olan hatta kronikleşen ağrılar? bunlar sende de oluyor mu?

 

Bunlardan tek bir tanesini bile yaşıyorsan ara ara, O zaman kendini ne kadar tanıyor ya da bedeninin isteklerine ne kadar cevap veriyorsun bir kez daha düşünmelisin.

 

Acıkınca yemek yedirdiğin, susayınca su içirdiğin, ihtiyacın için wc ye gittiğin halde, ağrın olunca bedeninin sana 'hareket etmeni istiyorum beni çalıştır lütfen' sinyalini neden duymuyoruz ya da duymazlıktan geliyoruz sence?

 

Eğer buna üşengeçlik dersek, Temizlik yapmaya, yemek yapmaya, çalışmaya, misafirliğe gitmeye, çarşıya çıkmaya üşenmeyen bedenin sana bunları yapman için karşılık veriyor, ya sen onun senden istediği hareketlilik için neden üşeniyorsun? Bedenimiz bize diğer tüm ihtiyaçlarımız gibi sinyal gönderiyor. O sinyali alalım görün bakın son nefesinize kadar nasıl mutlu, enerjik, sağlıklı, pozitif ve fit bir insan olarak yaşayacaksınız.

 

Hadi bugün 'Bedenimi Duyuyorum ' sloganı ile harekete geçmeye daha çok hareket  etmeye başlayalım ne dersiniz ?

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ