Tanrıça Efesli Artemis çok göğüslü müydü?
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 13 Şubat 2017
TOLGA MERT
Tanrıça Efesli Artemis çok göğüslü müydü?
 
 
Bilinen Efes Artemis’inin Efes Müzesi’nde de olan Güzel Artemis ve Büyük Artemis heykellerinde görünen sarkık, düzenli ovalleri herkes göğüs diye bilmektedir. Bu da tanrıçayı çok memeli olarak algılanmasına sebep olmuştur.
 
 
Bu durum ise Artemis’in bereketi simgeleyen tanrıça olduğunun göstergesi olarak Rönesans’tan günümüze bu anlayışla gelmesini sağlamıştır. Hatta yapılan bir çok kopyasında onları göğüs tasviriyle yapıldığını görmekteyiz.
 
 
Bu algının tamamen yanlış olduğu kesin olarak bugün bilinmektedir.
 
 
Peki neden?
 
 
Tapınağın içerisinde bulunan orijinal heykel bir ağaç kütüğünden yapılmıştı. Bu heykelin korunması amacıyla düzenli aralıklarla yağlanırdı. Bu yağlanma tanrıçanın ten kısımları koyulaşmıştır. Antik kaynaklardaki tasvirlere baktığımızda ise bu sıralı göğüs gibi görünen ovaller açık renktedir. Yani onun vücudunda sabit değillerdir. Eğer göğüs olsalardı bir göğüs uçlarının da olması gerekirdi.
 
 
Bu tip sıralı ovalleri aslında biz erkek tanrı Zeus’ta da görüyoruz.  Buna kanıt olarak Milas’ta bulunan ve şu an British Museum’da olan bir kabartmada Zeus’un üzerinde görmekteyiz.
 
 
Buna benzer diğer bir kanıt ise Viyana’daki, Bergama’dan götürülen Kybele heykelinde de bulunmaktadır.
 
 
Bu iki tanrının fotoğraflarını aşağıda paylaştım. (sıcağı sıcağına bakıp kavrayabilirsiniz.)
 
 
Yapılan birçok araştırma ve karşılaştırmadan sonra G. Seiterle tarafından bu ovallerin "boğa testisleri" olduğu olduğu kanıtlanmıştır. Fakat Bu ritüellerin kesin olarak nasıl gerçekleştiğine dair bir kanıt henüz bulunmamıştır.
 
 
Tahminim tanrıçaya tapınağın sunağında kurban edilen boğaların testisleri, tanrıçanın önüne bir gerdanlık misali düzenli bir şekilde dizilmiş olabileceğidir
 
 
Bu da tanrıçaya erkeksi bir güç katmaktadır.
 
 
Tarihçi Tolga MERT
 
 
 
Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Uğur MUMCU Anıtı Nasıl Efes Selçuk'a geldi? Şahabettin SİVASİ ( Şahabettin DEDE) - Türk Bilgini 63 Yıl Önce Efes'te Bugün İYİ Kİ SELÇUKLUYUZ Turizm haftamız kutlu olsun 62 Yıl Önce Efes'te Bugün... TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI EFES bölgesindeki antik mağaralar KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ ÖĞRENCİ KENTİ SELÇUK EFES KURTULUŞ YOLU 15 Ağustos Kutsal Meryem Ananın göğe alınışı… EFES - POLLİO SU KEMERİNİ BEKLEYEN TEHLIKE? ÇİRKİNCE Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi ANLAYACAK ve ANLATACAĞIZ Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! "EFES' Lİ RUFUS ” - Hekim ve Anatomist - ARTEMİS TAPINAK ALANI HAKKINDA Tanrıça Efesli Artemis çok göğüslü müydü? İşte Ölümsüzlük Böyle Bir Şey AMAZON KADINLARI ve ARTEMİS İşgal ve Kurtuluş KURTULUŞ YOLU EFESLİ KADINLAR “Makyaj ve Takı” Efesli Zenodotos'u tanıyor musunuz? Resim ile kandırmak ! EFES – ROMA İMPATATORLUKLAR DEVRİ AYASULUĞ YANGINI Bu Topraklardan EFESLİ HERAKLEİTOS geçti. EFES FESTİVALLERİ SELÇUK, EFES CELSUS KÜTÜPHANESİ 'ne YAKIŞAN KÜTÜPHANE İSTİYOR !!! LİDYA’NIN EFES’İ FETHİ MÜZELER BİZİM KENT BİLİNCİMİZDİR MERYEM ANA EVİNİN BULUNUŞU DEMİRYOLU ve EFES MÜZESİ ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP EĞİTİM TARİHİ ve MÜBADELE MÜZESİ Efes’te Efsane Bir Dağ - PANAYIR DAĞI Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! Bir saat, Savaşın ve Ülkenin kaderini nasıl değiştirir? ! EFES'ten SELÇUK'a KALAN MİRAS: SİVRİSİNEKLER TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI "HAYDİ MECLİS ODEON'A !" AYASULUĞ YANGINI Kuşadası’nda İtalyan askeri bandosu ESKİ SAAT KULESİ Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi Efes’te mermeri bulan Aziz olur ! EFES KAZILARI TARİHİ