Tanrıların en büyüğüdür. Zeus...
Yayınlanma Tarihi: Cuma, 18 Ekim 2019
SALİHA ÜNAL - SANAT TARİHÇİ - ARKEOLOG
Tanrıların en büyüğüdür. Zeus...


Rheia ve Kronos'un oğludur.Gaia ve Uranos torunlarından birinin ölümsüzler arasında kral olacağını söylediği için. doğan tüm çocuklarını yer Kronos. Rheia Zeus'u doğuracağı gün Girit'e kaçar ve orda İda Dağı'nda bir mağarada doğurur. Kronos'a da bir bez içine taş koyup verir. Kronos Taşı yutar ve hiç bir şeyin farkına varmaz. Daha sonra Zeus babası Kronos'u yener ve kardeşlerini kusturur böylece üçüncü kuşak tanrıların Olymposluların hakimiyeti başlamış olur.


Zeus'un Kardeşi Hades'e yer altı dünyası, Poseiodon'a Okyanusların hakimiyeti, Zeus'a Göklerin hakimiyeti düşer. Zeus Yağmur yağdırır, gökleri gürletir, şimşekler çaktırır.Troia Savaşı'ndaki rolü çok büyüktür. İda Dağı'nın tepesinde yönetir Troia Savaşını. Herşey onun buyruğuyla olur. Bazen Akhalar üstün bazen de Troialılar. Zeus buyruklarını Kartalının aracılığıyla iletir insanlara kartalın uçuşuna göre iyiye veya kötüye yorulur buyruk.


Akhalar kötü durumdayken şöyle yalvarır Agemmemnon Zeus'a:

"Böyle dedi, Zeus acıdı onun gözyaşına


yok olmasın istedi ordusu,
işmar etti,
gönderdi kartalı, kuşların en şaşmaz olanını
bir yavru geyik vardı kartalın pençesinde,
kartal attı onu Zeus'un güzel sunağı önüne,
orada Akhalar
her şeyi bilen Zeus'a kurban keserlerdi..
Anladılar Zeus'tan geldiğini görünce kuşu,
Saldırdılar Troyalılar dolu dizgin
hepsinin savaştaydı aklı fikri."..

 

Zeus Adaletli bir düzenin kurucusu ve koruyucusu sayılır. İlyada'nın son bölümünde Akhilleus, oğullarını kesip öldürdüğü Kral Primos'un korkusuzca bir gece vakti Akha Gemilerine gelip oğlu Hektor'un cesedini istemesi üzerine Akhilleus şöyle der:

 

"Talihsiz adam, ne acılar çekmiş yüreğin!
Nasıl göze aldın gemilere gelmeyi tek başına,
Nasıl göze aldın benim gözüme görünmeyi?
ben ki öldürdüm nice soylu oğullarını senin
demirden bir yürek varmış göğsünde...
Hadi gel, otur şu iskemlenin üstüne,
uyusun bağrımızda acılar..
ne yapalım yasımız çok büyükse,
ne çıkar yürek donduran iniltilerden!
Talihsiz ölümlülere tanrılar şu kaderi dokudu:
Yaşayacak insanlar acı içinde.
Ama ölümsüzlerin hiç bir kaygısı yok.
iki tane küp durur Zeus'un eşiğinde,
biri iyi biri kötü bağışlarla dolu.
Zeus karıştırır bunları sunar ölümlülere.
iyisinden de kötüsünden de pay alır insanoğlu
ama yalnız
kötü bağıştan pay alırsa bir adam ,
yoksul olur, hor görülür,
zorlu açlıkla sürünür tanrısal toprağın üstünde,
tanrılar, insanlar dönüp de bakmaz yüzüne."

 

Zeus tüm bunlara rağmen evrende tek hakim değildir. Bunu Troya Savaşı'nda oğlu ve çok sevdiği Sarpedon'unun Patrakios'la teke tek döğüşünde Sarpedon'un güç durumda kalmasına rağmen ona yardım edememesinden anlıyoruz.


Troya Savaşı'nda Hektor'la Akhilleus teke tek döğüşür. Hektor uzun bir süre dayanır Akhilleus'a karşı.Ama sonunda dayanamaz geri kaçar.Troya Surlarında bir kovalamaca başlar Hektor'la Akhilleus arasında. Bütün bunları izleyen Zeus Hektor için üzüldüğünü söyler.Bu sırada Zeus'un kızı Athena çıkışır babasına.Ve Hektor'un ölümlü bir adam olduğunu ve ölümüne izin vermesi gerektiğini söyler.SOnra Zeus Athena'nın Hektor'a kurduğu tuzağa ve Apollon'un Hektor'u kaderine bırakmasına izin verir.

 

 

Azra Erhat' dan derleme.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Tanrıların en büyüğüdür. Zeus... ÇİNTEMANİ İSLAMİYET ÖNCESİ TÜRK RESİM SANATI MAĞARA RESİMLERİ Bergama Asklepion Da Vinci' ye dair.. Denizli, Buldan Tripolis Antik Kenti Blaundus antik kenti, Uşak. "Dinle Anadolu, yitip giden senin hikayendir.Yitip giden bizim hikayemiz." GILGAMIŞ DESTANI Cathedrale Notre-Dame de Paris Gaetano Bellei Persephone Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi)-Van SÜTÇÜ KIZ (Johannes Vermeer 1632 - 1675) Yunan Heykel Sanatı Göbeklitepe, Şanlıurfa, Türkiye.. Marsyas. Neolitik (Yeni / Cilalı Taş) Çağ Antik Çağlarda Kuzey Yarımküre’de Yaşayan Uygarlıklar Bastet - (Bast) Hitit Labarnaşı Judith ve Holofernes, Caravaggio "Venüs de Milo", (M.Ö. 130-100) Antakyalı Alexandros Imhotep... İsis...On bin isimli tanrıça... Likya Birliği Nedir..? Dünyanın ilk gümrük kenti Parion... Behistun Yazıtı - UNESCO Dünya Mirası GÖRKEMLİ BİR YAŞAM KENTİ NİPPUR Utu, Sümer Güneş Adalet Tanrısı. Ur-Nammu Kanunları.. M.Ö 859-595..Urartular’da Ölü gömme Gelenekleri ve Mezar Tipleri Persepolis Hititler duysa çok üzülürdü! Nuh Tufanını anlatan tablet.. Tac Mahal, Agra, India.. Kral Urukagina dan sosyal, hukuksal ve laik yaklaşımlar... Ahura Mazda'nın Tarafına Katılmak İçin Geçilen Yollar İSPANYA RESİM SANATI ÜÇ BÜYÜKLERİN (TRIUMVIRA) EN ÖNEMLİ RESSAMI GOYA ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ İmgelere İhanet Eden Ressam Rene Magritte ; Kavrayış Türklerin son Kurgan'ı: ANITKABİR İHTİYACIMIZDAN FAZLA TÜKETİYORUZ, GERİ DÖNÜŞTÜRMÜYORUZ!