Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Yayınlanma Tarihi: Salı, 16 Ekim 2018
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
Travma Sonrası Stres Bozukluğu

 

 

Travmatik bir olaydan sonra, insanlarkarışık duygularla karşılaşır: korku, hayret, şok, üzüntü, suçluluk, sinirlilik, kızgınlık ya da çaresizlik. Bu duygular stres yaratan olaylardan sonra görülen normal duygulardır ve çoğu durumda yavaş yavaş kaybolur. Her travmatik olay her zaman bir travmaya sebep olmaz. Çoğu insan travmatik bir deneyimi kendi başına halledebilir. Ama bazen bunu başaramaz ve psikolojik yardıma ihtiyacı vardır.

 

Herkes kötü şeyler yaşayabilir. Bu hayatın bir parçası. Genellikle kötü deneyimler zamanla düşüncelerinizden kaybolur, unutulur. Fakat bazı deneyimler o kadar yoğun ve ağırdır ki tekrar tekrar aklınıza gelir. Örneğin bir soygun, ciddi trafik kazası, (cinsel) şiddet veya istismar gibi. Ya da bir saldırı veya savaş şiddeti. Böyle bir travmatik deneyim hayatınızı tamamen altüst edebilir ve böyle olaylardan kurtulmak zaman alır. Travma anında yaşanan anılar ve beraberinde gelen kaygılı duygular ve / veya güçsüzlük hissi devam ederse, etkisi gittikçe artarsa ve kişinin hayatındaki işlevselliğini bozuyorsa buna travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) denir.

 

TSSB Belirtileri şunlardır:

 

  1. Uykusuzluk,
  2. Kabuslar,
  3. Konsantrasyonda zorlanma, dikkat problemleri,
  4. Öfke patlamaları, çabuk sinirlenme,
  5. Olayla ilgili anıların rahatsız edici şekilde sık sık hatırlanması, olayı tekrar yaşıyormuş gibi görüntülemeler (flashbacks)
  6. Sürekli olarak olayın tekrarlanacağı korkusu,
  7. Ufak seslerde kolay irkilme,
  8. Gelecekle ilgili plan yapamama,
  9. Yabancılaşma duyguları, başkalarından uzaklaşma hissi,
  10. Olayı hatırlatan durumlardan, insanlardan ve olaylardan huzursuz olma ve bu durumlardan kaçınma.

 

Fiziksel tepkiler olarak kalp atışlarında ve nefes alıp vermede hızlanma, terleme, sindirim sisteminde problemler, iştahta artma ya da azalma, nedensiz ağrılar, gerginlik, yorgunluk ve cinsellikte değişiklikler görülür.
 

Dört haftadan uzun süredir bu tür şikayetlersürerse,ve artıyorsa, travma sonrası stres bozukluğu olabilir.

Terapide çoğunlukla Bilişsel Davranışçı Terapi etkili olarak deneyimlenmiştir. Baş etme mekanizmalarının öğretilmesi, kognitif müdahaleler, stresi kontrol etme teknikleri ve kişinin kendine dair olumsuz düşüncelerini gidermek üzere birden fazla teknikkullanılır. Kullanılan tekniklerden biri de EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) terapisiTSSB’de çok iyi sonuçlar veren bir terapidir.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ