Triple P: Olumlu Anne-Babalık
Yayınlanma Tarihi: Salı, 20 Kasım 2018
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
Triple P: Olumlu Anne-Babalık

 

Triple PPositiveParenting Program, yani Olumlu Anne-Babalık Programı, Avustralya’da, Queensland Üniversitesi’nde Klinik Psikolog Profesör MattSanders tarafından geliştirilen bir programıdır. Bu program 30 yıl önce geliştirilmiş. Anne babalara pozitif şekilde çocuklarını yetiştirmeyi amaçlıyor. 25 ülkede, farklı kültürlerde ve sosyoekonomik gruplarda uygulanan Triple P, anne babaların çocuklarıyla yaşadıkları sorunlara çözüm bulmalarını, güçlü ve sağlıklı ilişkiler kurmalarını sağlıyor.Araştırmalar, bu yöntemile yetiştirilen çocukların okulda da başarılı olduğunu, kolayca arkadaş edindiklerini ve kendileriyle ilgili olumlu fikir sahibi olduklarını da gösteriyor. Çocuklarda yetişkinlik döneminde davranışsal ya da duygusal sorunlara daha az rastlanıyor. Bu program çocuklara olduğu kadar anne babalara da iyi geliyor. Çünkü kendilerini güvenli ve daha az stresli hissediyorlar. Eşler arasında da daha az çatışma yaşanıyor.Triple P yöntemini uygulayanlar dahaolumlu bir ebeveyn olduklarını, çocukların zor davranışlarıyla daha iyi başa çıkabildiklerini, günlük hayatta ebeveyn ve çocuk arasında daha iyi iletişim kurduklarını, çocuklarda davranış ve gelişim problemlerini nasıl kontrol altına alabilmeyi ve cezalandırıcı ve zorlayıcı anne-babalık tutumlarının azaltmayı öğrendiklerini belirtiyorlar.

9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümünün Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar üzerinde yaptığı bir araştırmada,Triple P uygulayan anne-babaların çocukları ve ilaç tedavisi gören çocuklar karşılaştırıldığında, Triple P uygulananlarda daha olumlu sonuçlar elde edildiği görülmüştür.Triple P Anne-baba Eğitimi Programı’nda hedef yaş grubu 0-16 yaş aralığıdır.

Çocukların gelişiminde en önemli etkenin anne-baba olduğunu vurgulamak isterim. Anne-baba ile çocuk arasındaki etkileşimler, çocuğun gelişim düzeyini her yönüyle etkiler. Pozitif, sınırları net, sevgi dolu, tutarlı ve çatışmanın az olduğu bir ortamda büyüyen çocuklarındil gelişiminde, sosyal becerilerive arkadaş ilişkilerinde, duygularını düzenlemede, dikkati sürdürebilme ve problem çözme becerilerinde ve beden sağlığında daha başarılı olma ihtimali daha yüksektir.Triple P anne-baba eğitiminin temel amacı anne ve babaların özgüvenini güçlendirerek, çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi için ebeveynlik becerilerini geliştirecek şekilde anne-babalara rehberlik etmektir.

Olumlu Anne -Babalık Programı ülkemizde de artık çoğu illerde veriliyor. Kısa bir araştırma yaparak, çok zor veya uzun olmayan bu eğitici programa katılmanın her ebeveyn için faydalı olacağını düşünüyorum.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ