ÜÇ ŞEHRİN HİKÂYESİ (1)
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 15 Haziran 2019
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
ÜÇ ŞEHRİN HİKÂYESİ (1)

 

 

            Her insanın hayatında bir veya birkaç şehir vardır. Çünkü o kişi en fazla orada yaşamıştır. Benim de hayatımda üç şehir var. Zira en uzun süre bu şehirlerde yaşadım. Kuşadası, Söke ve İzmir…

 

            İçlerinde en uzun süre yaşadığım şehir Kuşadası’dır. Anne tarafım Kuşadalı olmasaydı Kuşadası’na gelip yerleşir miydim bilmiyorum. Ancak gelip yerleşemesem bile büyük bir özlem olarak kalırdı Kuşadası içimde.

 

            Ada ile tanışıklığım doğumumdan bu yanadır. Yani 1958 yılından beri. Demek ki 60 küsur yıldan beri Ada’yı tanıyorum.

 

            Küçüklüğümde çok sakin bir kasabaydı. Havası, suyu, denizi bugünkünden çok daha iyiydi.

 

            Dedem ben doğduktan iki yıl evvel bu dünyadan ayrılmış. Yılancıburnu taraflarındaki arazisinde rençperlikle uğraşırmış. Onun çalıştığı toprakları ben iki-üç yaşımdayken tanıdım. Şimdi evler ve otellerle dolu bu bölgede o zamanlar bir-iki tütün damı bulunuyordu. Bir çardak altında tütün dizen insanlarımızı hatırlıyorum. Son derece ıssız, incir ve zeytin ağaçlarıyla dolu bir yerdi. Tarlada kavun, karpuz, domates, biber, patlıcanların ekili olduğunu da hatırlıyorum.

 

            Turizmin hiç olmadığı devirlerden bol turistli, bol gemili günlere geçtik. Bir yandan Kuşadası ticaretinde gelişme olurken, bir yandan da Ada’ya göçler başlamıştı.

 

            Liman, Boyacıönü, Yanıklık, Güvercinada, Yılancıburnu, Kalekapısı, Kaleiçi, Bokludere Yokuşu, Arslanlar Caddesi Yokuşu, Yıldırım Caddesi Yokuşu, İkioluklu, Türkmendeki top sahası, Diba Restoran, balıkçılar, Halk plajları, Emin Aile Çay bahçesi, Osman Usta ve Kuklaları, diskolar, Kısmet Oteli, Hanım Cami, Kaleiçi Cami, İkiolukluda kahvehaneler, eski hapishaneler, Kadınlar Denizi, Yaylaköy ve Söke yolu, kapısında taştan arslan olan park, Ilık sineması, Doğan sineması, festivaller, futbol maçları, çeşit çeşit gemiler… unutamadıklarım arasında…

 

            Yazları tatilimi yaptığım Kuşadası’na 1977 yılında temelli yerleştik. O yıldan bu yıla kadar artık hep Kuşadası’ndayımdır. Yüksek okul hayatım, Bozkurt Sokaktaki kütüphane, derken askerlik, Akdeniz Seyahat Acentesi, Karaova’da  Club Akdeniz’deki muhasebecilik günlerim, çeşitli acente, şirket ve kooperatiflerde işçi olarak çalışmam ve de uzun süren serbest muhasebecilik hayatım yine unutulmazlar arasında…

 

Evlendiğim, hayat mücadelesi verdiğim, üç çocuk sahibi olduğum, anne ve babamı kaybettiğim, makaleler ve öyküler yazdığım şehir Kuşadası.

            Bir zamanlar tek bir apartman olmayan Kuşadası’ndan şimdi yüzlerce apartman dikili olduğu şehre geldik. Kıyılardan içlere doğru çok hızlı bir gelişim oldu. Mazideki günler bizim için tatlı bir hayal, hoş bir anı olarak kaldı.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: