UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 07 Kasım 2018
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL


Bugünlerde Sıla ve Ahmet Kural ilişkisinde yaşananları takip etmekten zaman bulabilirsek, belki “şarkı dinlemeye” de vakit bulabiliriz.


Aslında şarkılarını beğenerek dinlediğimiz sevgili Sıla’nın, kakafoniye dönüşen özel hayatını takip etmek zorunda değiliz.


Ancak, bizim toplumumuz şarkıları çoktan geçtiği için, kakafonilere daha çok merak sarıyor.
Uyumdan çok, uyumsuzluklardan besleniyor.


Kakafonilere (başıbozuk seslere) daha çok itibar ediyor.


Şimdi kendi hayatıma bakıyorum da, 18 yıl önce ayrıldığım eşimle yaşadıklarım konusunda (çok yakınlarım haricinde) kimseyle doğru dürüst bir şey paylaşmadığımı görüyorum.


Özel hayatın mahremiyetine hep inandım.


Son günlerde toplumun tek ilgilendiği konu haline dönüşen Sıla’nın Ahmet Kural’dan şiddet görme hadisesine bakıyorum da, Sıla’nın özel hayatının şarkılarının önüne geçtiğini görüyorum.


Kendi adıma söylemem gerekirse, Sıla hukuk mücadelesinde haklı olsa da, sanatçı kariyerine büyük zarar veriyor.


En azından söylediği şarkıların hatırına, yaşadıklarına “sessiz kalmamalı” ama bu olayın hayatında “şarkı nakaratı” haline dönüşmesine engel olmalıydı.


Bir an önce şarkılarına geri dönmeliydi.


Kadınlar haklarını şiddet gördükleri anlara kadar ne yazık ki idrak edemiyorlar.


Yolunu şaşırmış bir ilişkiye rastlayana kadar “susuyorlar”.


Sıla’’nın da şiddet görene dek, kadın hakları mücadelesinde gölgede kaldığı dönemler var.


KADIN HAKLARI NASIL SAVUNULMALI?


Kadın hakları mücadelesinin, Sıla ve Ahmet Kural olayında yaşandığı gibi, kötü bir “kakafoniye” dönüşmesine izin vermemek gerek.


Elde etmiş oldukları hasbelkader şöhret nedeniyle konuşulan bu iki insanın, topluma karşı sorumluluğunun olmadığını da üzüntüyle takip etmekteyim.


Acaba, Sıla’nın ve Ahmet Kural’ın bir çocukları olsa öyle olur muydu?


Çocukları olmasa da, şarkıları, oyunları ve topluma karşı sorumlulukları olan bu iki insanın, günümüz sanatçılarının düştüğü çıkmazın birer örneği olduğunu düşünüyorum.


Günümüz sanatçılarının topluma karşı sorumluluğu yok.


Kendileri için yaşıyorlar.


Kendileri için söylüyorlar.


Kafa nereye onlar oraya gidiyor.


Ve ne yazık ki ortaya bir “senfoni” çıkmıyor.


Toplumla “uyumlu” sesler çıkarmadıkları için de, şarkıları ile değil “uyumsuzlukları” ve “kakafonileri” ile gündeme geliyorlar.


TOPLUMDAN KOPUK SANAT ANLAYIŞI


Toplumda yaşanan şiddet olaylarında içi hiç acımayan Ahmet Kural ile, başka kadınlar dayak yerken susan Sıla, ne yazık ki giderek yalnızlaşan bireylere örnek olamamakta.


Kakafoniyi yaşamaktansa yalnızlığı ve kendi şarkısını söylemeyi tercih eden bireyler çoğalmakta.
Uyum bozulunca, Sıla da Kural da fark etmemekte.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
ANNE VE KIZI EYLEM VE ÖYKÜ KÖY KAHVESİNDEN KUŞADASI DEDİKODULARI MEDENİYET DEDİĞİN VERMEK DEMEKTİR YAPILANI GÖRMEK VE TAKDİR ETMEK VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS ARKA BAHÇEMİZ RANT KAPISI CENNET VE CEHENNEM KUŞADASI SÜRPRİZİ BİRİKİM, DONANIM VE HİZMET ZAMANI KONSERLER TATLI GERÇEKLER ACI ŞAKA DEĞİL AMA GERÇEK SEÇİMİN SONUCUNU LİDERLER BELİRLER UMUDUMUZ VE BEKLENTİMİZ NE YAZIK Kİ, KALMADI 8 MART MI 31 MART MI 8 MART YAZISI BABAM VE BEN SENİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUK SEÇİM SEZONU YAZ VE KIŞ ARITMA TESİSİ Mİ? BARIŞMA TESİSİ Mİ? ANNE İLE SOHBET EN ZOR VEDA KUŞADASI'NI KONUŞMADAN NEREYE BÖYLE? BATAKLIK MUHALİFİ OKALİPTÜS AĞAÇLARI SANDIK DEĞİL İNSANLIK İÇİN KRAL MI SEÇİYORUZ SORUYORUM SİZE ÖDÜL DEĞİL GÖREV MAKAMI SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART