“YANGIN VAR..” DEMEK YETMİYOR
Yayınlanma Tarihi: Salı, 19 Eylül 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
“YANGIN VAR..” DEMEK YETMİYOR


Dünyadaki yaşamı destekleyen ormanlarımız, yeşil alanlarımız her geçen gün yok oluyor. Bu yıl başta İzmir, Antalya, Mersin, Balıkesir, Muğla olmak üzere birçok ilde orman yangınları meydana geldi. Adeta felaketin açık göstergesi olan yangınlar, doğal sebeplerin yanı sıra ihmal dikkatsizlik gibi insani hatalardan oluştuğu gibi, bir kısmının da insanlık dışı rant kavgasından meydana geldiği biliniyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2017 yılındaki yangınların yüzde 84.9 oranında ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 4.7 oranında kaza, yüzde 10.4 oranında ise doğal (yıldırım) sebeplerden kaynaklandığını açıkladı. Ama, hal böyle değil aslında..Orman yangınlarının bir bölümü de, yeşil alanlar, imara açılmak için kasıtlı olarak çıkarılıyor.


GÜZELÇAMLI İLE İLGİLİ İDDİALAR


Geçtiğimiz Pazar günü Güzelçamlı’da yanan yeşil alan yürekleri ağzımıza getirdi. Hem Milli Park’a olan yakınlığı, hem de tatilciler ile kalabalık bir nüfusa sahip olması nedeniyle, bölgeye yönelik müdahalenin hemen yapılması gerekiyordu.
Neyse ki, Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin yerinde müdahalesi ile yangın kısa zamanda söndürüldü.
Ancak, bu tür yangınların yeni imar alanları oluşturmak adına kasıtlı bir şekilde çıkarıldığı iddiaları da eksik olmadı..Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelçamlı Mahallesine Yat Limanı yapılması için ödenek ayırmasının ardından, bölgenin yeniden rant alanı olduğuna dikkat çekiliyor.
Peki söz konusu proje nedir? Bölgeye ne gibi katkıları olabilir?


ÇED RAPORU HAZIRLANDI


Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Güzelçamlı Mahallesi'nin çehresini adeta başlı başına değiştirecek yat limanı projesi için ÇED Raporu hazırladı. Daha önce benzer proje Bakanlıkça hazırlanmasına karşın, yatırıma 7 yıl içerisinde başlanamayınca geçerliğini kaybeden projeyi, Aydın Büyükşehir Belediyesi yatırım programına aldı.
Proje kapsamında yapılacak olan yat limanı, feribot yanaşma yeri ve balıkçı barınağı projesinin ömrünün 50 yıl olacağı öngörülürken süre içinde yat limanı sahasında yapılacak olan tadilat, bakım ve onarım çalışmalarıyla ekonomik ömrünün uzaması söz konusu olabiliyor.
Elbette böylesine önemli bir projenin bölgeye ekonomik katkısı büyük olacaktır.
Ancak rantın da önüne geçilmesi gerekiyor.


RANTİYECİLERE BÜYÜK CEZALAR VERİLSİN


Sitelerin ya da yeni kurulacak kooperatiflerin anız yakmak bahanesi ile açtığı dolgu alanları dikkatle incelenmeli. Gerekirse çok büyük cezalar verilmeli.
Güzelçamlı’daki barınağın 2019 yılında faaliyete geçeceği ifade edilirken, bu durumun bölgedeki balıkçılığı da canlandırması muhtemel.
Yeni iş alanları ve ekonomik artı değer yaratacak olan projenin desteklenmesinin yanı sıra, bölgenin doğal dengesinin bozulmaması da hassasiyetle gözetilmeli.
Rantiyecilere göz açtırılmamalı..
Bunun da tek yolu, denetim ve caydırıcı cezalar olmalı, diye düşünüyorum.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KÖY KAHVESİNDEN KUŞADASI DEDİKODULARI MEDENİYET DEDİĞİN VERMEK DEMEKTİR YAPILANI GÖRMEK VE TAKDİR ETMEK VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS ARKA BAHÇEMİZ RANT KAPISI CENNET VE CEHENNEM KUŞADASI SÜRPRİZİ BİRİKİM, DONANIM VE HİZMET ZAMANI KONSERLER TATLI GERÇEKLER ACI ŞAKA DEĞİL AMA GERÇEK SEÇİMİN SONUCUNU LİDERLER BELİRLER UMUDUMUZ VE BEKLENTİMİZ NE YAZIK Kİ, KALMADI 8 MART MI 31 MART MI 8 MART YAZISI BABAM VE BEN SENİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUK SEÇİM SEZONU YAZ VE KIŞ ARITMA TESİSİ Mİ? BARIŞMA TESİSİ Mİ? ANNE İLE SOHBET EN ZOR VEDA KUŞADASI'NI KONUŞMADAN NEREYE BÖYLE? BATAKLIK MUHALİFİ OKALİPTÜS AĞAÇLARI SANDIK DEĞİL İNSANLIK İÇİN KRAL MI SEÇİYORUZ SORUYORUM SİZE ÖDÜL DEĞİL GÖREV MAKAMI SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI