“YANGIN VAR..” DEMEK YETMİYOR
Yayınlanma Tarihi: Salı, 19 Eylül 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
“YANGIN VAR..” DEMEK YETMİYOR


Dünyadaki yaşamı destekleyen ormanlarımız, yeşil alanlarımız her geçen gün yok oluyor. Bu yıl başta İzmir, Antalya, Mersin, Balıkesir, Muğla olmak üzere birçok ilde orman yangınları meydana geldi. Adeta felaketin açık göstergesi olan yangınlar, doğal sebeplerin yanı sıra ihmal dikkatsizlik gibi insani hatalardan oluştuğu gibi, bir kısmının da insanlık dışı rant kavgasından meydana geldiği biliniyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı 2017 yılındaki yangınların yüzde 84.9 oranında ihmal ve dikkatsizlik, yüzde 4.7 oranında kaza, yüzde 10.4 oranında ise doğal (yıldırım) sebeplerden kaynaklandığını açıkladı. Ama, hal böyle değil aslında..Orman yangınlarının bir bölümü de, yeşil alanlar, imara açılmak için kasıtlı olarak çıkarılıyor.


GÜZELÇAMLI İLE İLGİLİ İDDİALAR


Geçtiğimiz Pazar günü Güzelçamlı’da yanan yeşil alan yürekleri ağzımıza getirdi. Hem Milli Park’a olan yakınlığı, hem de tatilciler ile kalabalık bir nüfusa sahip olması nedeniyle, bölgeye yönelik müdahalenin hemen yapılması gerekiyordu.
Neyse ki, Aydın Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin yerinde müdahalesi ile yangın kısa zamanda söndürüldü.
Ancak, bu tür yangınların yeni imar alanları oluşturmak adına kasıtlı bir şekilde çıkarıldığı iddiaları da eksik olmadı..Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Güzelçamlı Mahallesine Yat Limanı yapılması için ödenek ayırmasının ardından, bölgenin yeniden rant alanı olduğuna dikkat çekiliyor.
Peki söz konusu proje nedir? Bölgeye ne gibi katkıları olabilir?


ÇED RAPORU HAZIRLANDI


Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Güzelçamlı Mahallesi'nin çehresini adeta başlı başına değiştirecek yat limanı projesi için ÇED Raporu hazırladı. Daha önce benzer proje Bakanlıkça hazırlanmasına karşın, yatırıma 7 yıl içerisinde başlanamayınca geçerliğini kaybeden projeyi, Aydın Büyükşehir Belediyesi yatırım programına aldı.
Proje kapsamında yapılacak olan yat limanı, feribot yanaşma yeri ve balıkçı barınağı projesinin ömrünün 50 yıl olacağı öngörülürken süre içinde yat limanı sahasında yapılacak olan tadilat, bakım ve onarım çalışmalarıyla ekonomik ömrünün uzaması söz konusu olabiliyor.
Elbette böylesine önemli bir projenin bölgeye ekonomik katkısı büyük olacaktır.
Ancak rantın da önüne geçilmesi gerekiyor.


RANTİYECİLERE BÜYÜK CEZALAR VERİLSİN


Sitelerin ya da yeni kurulacak kooperatiflerin anız yakmak bahanesi ile açtığı dolgu alanları dikkatle incelenmeli. Gerekirse çok büyük cezalar verilmeli.
Güzelçamlı’daki barınağın 2019 yılında faaliyete geçeceği ifade edilirken, bu durumun bölgedeki balıkçılığı da canlandırması muhtemel.
Yeni iş alanları ve ekonomik artı değer yaratacak olan projenin desteklenmesinin yanı sıra, bölgenin doğal dengesinin bozulmaması da hassasiyetle gözetilmeli.
Rantiyecilere göz açtırılmamalı..
Bunun da tek yolu, denetim ve caydırıcı cezalar olmalı, diye düşünüyorum.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI JÜRİ ÜYELİĞİ YETMEZ AMA “EVET” ACI BİR HABERİN ARDINDAKİ SORULAR MARKALARIN SAVAŞI SAĞLIK CADDESİ YA SABUN KÖPÜĞÜ YA DA KESE SEÇİM ANALİZLERİ DERİN CHP İYİ DÜŞÜNELİM İYİ OLSUN “GAZ”A DEĞİL “GAZ”ETEYE İHTİYAÇ VAR HALKIN KESTİĞİ CEZA AĞIR OLUR MÜCEVHER MERAKLISI MAVİ İNSAN TALİMATLA ÖLÜM, KAMPANYALAR YETMEZ ELEŞTİRDİKLERİM VE ELEŞTİREMEDİKLERİM MİLLİ PARKIN RANTI KİMLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR? SİYASİ MASKELER KİŞİSEL İMAJ PLAJLAR BİZİMDİR BİZİM KALACAK ANNELERİ, EN İNSANİ YERLERİNDEN ÖPERİM VEKALETEN YÖNETİLMEK KUŞADASI ASLINI ARIYOR SALLA SALLA VUR DUVARA BARIŞMAYAN, UZLAŞMAYAN EBEDİYEN KAYBEDER CAFERLİNİN CEFAKARLISI MUTLAKA KAZANIR GÜÇLÜ BİR KUŞADASI MİLLETVEKİLLERİ İLE MÜMKÜN BÜYÜK KUMAR ŞANS TOPU DÖNÜYOR SEYYAR SATICILAR HAFTASI KUTLU OLSUN BİLMEK VE BİLGİLENDİRİLMEK HAKKIMIZ DEĞİL Mİ? BAMBAŞKA BİR MAHALLE FARKLI BİR ZAMAN İÇİ BİZİ, DIŞI SİZİ YAKAR KONTROLSÜZ “ŞİDDET” KONTROLLÜ “İYİLİK” TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI GARDIMI ALDIM HABERİNİZ OLSUN OLTA ORDA DENİZ ŞURDA EŞZAMANLI EZBERCİLİK PAPAĞAN TARZI MUHALEFET BİRAZ HEREDOT BİRAZ DİYOJEN SİYASETİN SİNEMADAN ROL ÇALDIĞI GÜNLER BEN YOKSAM GERİSİ TUFAN KAZANANIN KAYBEDENİ KUTLADIĞI BİR YARIŞ