YAŞLI VE SPOR
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 24 Eylül 2014
HAKAN NERGİS - Spor Eğitmeni
YAŞLI VE SPOR

60 Yaş üstü bireyler yaşlı olarak kabul edilmektedir.Yaşlanmayla kast edilen anatomik ve fizyolojik değişikliklerdir.İnsan bedeni yaşlanmayla birlikte kas kaybetmeye başlar bu duruma tıp alanında sarkopeni denmektedir.İnsan bedeni 30-40 yaşından sonra vücudu için bir sihirli değneğe ihtiyaç duyar.Neden mi ? Çünkü insan bedeni 30-40 yaşından sonra çökmeye başlar.

 

Kemikler,eklemler,kaslar,organlar vb. yapılarda tahribat başlar.İnsanoğlu bu unsuru hiçbir şekilde engelleyemez ancak bu süreçlerin en iyi ve en verimli şekilde atlabilir.Kısaca rahat bir yaşlılık için kendine yardımcı olabilir.Bunu düzenli spor,doğru beslenme ve düzenli uykuyla sağlayabilir.

 

İnsanoğlu bel ağrısı,sırt ağrısı,kireçlenme,tansiyon hastalıkları,şeker hastalığı,kalp ve damar problemleri,böbrek sorunları,ruhsal sorunlar  ve en önemli organımız olan beyin tahribatlarıyla karşı karşıya kalır.İşte bu noktada sporu unutmamak gerekir.Spor sizin bu problemlerden kurtulmanızı ve yahut en az bu seviyede problemleri yaşamanızı sağlar.Evet botoks yaptırarak fazla yağlarınızı aldırarak ve çeşitli estetik yöntemleriyle kendinizi aynadan genç görebilirsiniz ama eklemleriniz,kemikleriniz,kaslarınız ve organlarınız için böyle bir yöntem yok.

 

Yaşlı bireyler haftanın kaç günü spor yapmalı ?

 

Yaşlı bireyler haftanın 3 günü spor yapmalıdır.

 

Yaşlı bireyler hangi spor tercih etmeli ?

 

Dayanıklılık sporu içeren sporları tercih etmeli.Bunlar:Yürüyüş,koşma,bisiklet,yüzme vb.sporlar olmalıdır.

 

Yaşlı bireyler ne kadar süre spor yapmalı?

 

Yaşlı bireylerin egzersizi 30-60 dk arasında sürmelidir.

 

Gelecek yazımda görüşmek dileğiyle,sporla kalın J

 

http://hakannergis.blogspot.com.tr/

hknrgs10@outlook.com

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ