Yerel Seçimler Kapıyı Çalarken İşsizlik Zor İş!
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 25 Mart 2019
SELİM ÖZYILMAZ
Yerel Seçimler Kapıyı Çalarken İşsizlik Zor İş!

 

Değerli Aydınlılar.

Geçen hafta içi Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar bakanımız, TOBB Başkanı katılımı ile Aydın Ticaret Odamızız ev sahipliğinde düzenlenen “Burası Türkiye burada iş var” kampanyasının Aydın ayağına katıldık. İş alemi ve bakanlığını bakış açılarını bu sürecin nasıl işlediğine dair konuşmaları dinledik. Şimdi bazı veriler ışığında bizden iş çıkar mı çıkmaz mı kısaca değerlendirmeye çalışalım.İşsizlik verileri 2 ay geriden geldiği için bizim temel alacağımız rakamlar Aralık 2018 yılına ait. Bu yılın ilk işsizlik verileri 25 Mart günü açıklanacak ve durumun nereye evrildiği daha net ortaya çıkmaya başlayacak!

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 11 bin kişi artarak 4 milyon 302 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile ,5 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,3 puanlık artış ile ,6 olarak tahmin edildi.Kadın işsizlik oranı % 15,4, genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,3 puanlık artış ile %24,5 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,1 puanlık artış ile ,7 olarak gerçekleşti. (Kaynak: TÜİK)

İşsizlik rakamlar genel hatları ile böyle. Dikkati çeken durum ise; Son bir yıl içerisinde (2018) çalışırken işini kaybedenlerin sayısı 633 bin. Aralık 2018 işini kaybedenlerin sayısı 297 bin kişi. Genç işsizliği ve bunların içinde üniversite bitirenlerin oranı daha dikkat çekici oldu.Şubat sonu itibariyle “Burası Türkiye burada iş var” kampanyası başladı ve ana hatları belli oldu.Kısa çalışma ödeneği, iş başı çalışma programları, kadın, genç ve engelli çalıştıracak işyerlerine destekler, kalkınmada öncelikli yörelere vergi, SGK, prim avantajı gibi destekler açıklandı Mart ayı başı ile uygulamaya geçildi. Bu harcamalar için kaynak işsizlik fonu oldu ki burası da ayrı bir tartışma konusu olur!

İşsizlik büyük sorun. Aslına bakarsanız belediyelerin ve belediye başkanlarının doğrudan hedefi işsizliği çözmek olamaz olmamalı! Çünkü bir belediyenin temel amacı bulunduğu şehre, ilçeye, beldeye, mahalle ve köylere hizmettir. Bu hizmetleri yaparken iş gücü ihtiyacı olabilir ancak bu toplam iş talebinin bitirecek bir arz yaratmaz! Kendisineyasalarca belirlenmiş kadroları kullanma imkanı verilirken kadrolar üzerinden yapılacak alımlarını da siyasi baskı aracı olarak kullanmak da hiç olamaz, olmamalıdır! Ancak belediye başkanlarının en temel görevlerinden biri içinde bulunduğumuz şartları da düşündüğümüzde ilimize, ilçemize gelebilecek yatırımcıları aramak bulmak ve yatırıma uygun iklimi oluşturmak ve bu şekilde kalıcı, kaliteli istihdam yaratmayı sağlayacak yolları açmak olmalıdır.Ülkemizde istihdamın yüzde 40 a yakın kesimi hizmetler sektöründedir. Normal şartlarda tarım, sanayi ve en son hizmetler sektörüne evrilmesi gerekirken hizmetler sektörü çok hızlı büyümüş, tarım ve sanayi kesimi istihdam içindeki payı gerilemiştir. Bu durum ekonomik aktivitenin en küçük bozulmasında işsizlik olarak kendini göstermektedir!!!

Şu anda yapılan istihdam seferberliği işsizlik sorunun kaynağının ne olduğunun tam olarak anlaşıldığı anlamına gelmemektedir. İşsizlik özellikle genç ve kadın işsizliğinin çözümü için gerekli tedbirler sorunun kaynağına inerek alınmalıdır. Bunu dışında alınacak tedbirler yetersiz kaynaklarımızın israfından başka bir anlam taşımayacaktır.

Dünyada en güç iş, işsiz gezmektir.LebRostens

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ