Yerel Seçimler ve Sonrası!
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 08 Nisan 2019
SELİM ÖZYILMAZ
Yerel Seçimler ve Sonrası!

 

Değerli Aydınlılar.

 

31 Mart yerel seçim süreci bitti şimdi ne yapacağız sorusuna bir cevap aramak isterdik. Ancak üzerinden bir hafta geçti bizde yerel seçim bitmedi! Siyasi tarihimizde 1912 “Sopalı seçimi”, 1946 açık oy gizli tasnif yapılan seçimler vardır. Şimdi31 Mart seçimleri  YüksekSeçim Kurulu (YSK) “sayım seçimi” olarak siyasi tarihimizde kendine önemli bir yer edinmiş oldu.

 

Aslında işin şaka kaldırır tarafı yok. Tekrar tekrar oy saydırmak istenilen sonucu doğurmaz, ülkemizin demokrasi sicilini zedeler!YSK nerdeyse her seçimde yeni ve kendisine has içtihatlar ortaya koymak suretiyle hukuk tarihine “altın” harflerle geçerken siyasi tutuculuk hukukun resmen kemiklerini kırıyor. Bu arada ekonomide bazı gelişmeleri gözden kaçırmamak gerekiyor.

 

-Sigaraya paket başı 2 lira zam!

 

-Benzine litre başı 19 kuruş zam!

 

-Elektriğin toptan fiyatına 37 kuruş zam!

 

-Avrasya Tüneli geçiş ücretlerine yanlışlıkla yapılan şimdi gerçek olarak yapılacak zam!

 

-Muhtemelen hafta içi motorine zam!!!

 

Hani yapılan zamları iptal ettirmek için muhalefet partileri YSK ya bir başvursalar yeridir! Rivayet o ki göre seçim sonucunu vatandaşın oyları değil YSK belirliyormuş! O bakımdan yapılan zamların yeniden “sayılması” için şansın denenmesi taraftarı olduğumuzu belirtelim!Zamlar bu kadar mı gerisi yok mu derseniz; Tanzim satış çadırları kaldırıldı. Patlıcan, soğan, patates, domates, hıyar fiyatlarını siz takip edersiniz gari.Hani durum ayan beyan ortada olmasa seçim işlerinin uzamasını yapılan ve yapılacak olan zamlara bağlayacağız!

 

Biz seçim sonuçlarını netleştirmeye çalışıp tekrar tekrar oy sayım işlemlerine devam ederken dünya yerinde durmuyor. 8-16 Nisan haftasında Türkiye açısından çok önemli toplantılar yapılacak. 8 Nisan’da Erdoğan- Putin(s-400, Suriye konulu olabilir) görüşmesi, 11-12 Nisan G-20 ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları toplantısı, 12-13 Nisan’da IMF ve Dünya Bankası toplantıları, 15-16 Nisan Türk- Amerikan Konsey Toplantıları var. Bizim elimizde ne var? En az 30 Milyar dolara acil ihtiyaç duyan daha yerel seçiminde sayımı tamamlayamamış bir ülke var!

 

“Soyut, gerekçesiz ve delilsiz” itirazlar her yerde aynı yorumlanmalı. Kırklareli, Yusufeli, Muş, Balıkesir, Malazgirt, Bursa da başka, İstanbul da başka yorumlanamaz. Bunun yaratacağı sorunların maliyeti ülkeye fazla olur” diyor İlhan Cihaner! Yanlış mı?


Hepimizin seçim sonuçlarından çıkaracağı bir şeyler mutlaka olacaktır. 31 Mart adı yerel kendisi Türkiye seçimi olmuştur. İster yüzdelikle oranlayın, ister oy sayısı ile ister kazanılan belediye başkanlıkları kısaca nerden bakarsanız bakın kesin olan “taşların ahalimiz tarafından yerinden oynatıldığıdır.”

 

Hukukun kuvvetinin azaldığı yerde, kuvvetlinin hukuku geçerli olmaya başlar. Maurice Duverger

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ