YOLUN SONU
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 27 Mart 2019
YELİZ ORHAN
YOLUN SONU

 

Kimse kimseyi anlayamaz bu hayatta ancak anlamaya çalışabilir. Empati olgusu ancak bu şekilde gelişir. Biz milletçe empatiden uzaklaşıyoruz herkesin derdi kendine önemlidir, kendisini aşar. Öyle bir duruma geldik ki acılarımızı dertlerimizi hatta yaralarımızı yarıştırır olduk. Eskiden ekonomik sıkıntılar bu kadar büyük baş göstermezdi, şimdi öyle bir ülkede yaşar olduk ki ‘’yok artık…! Cümlesine yakışacak herşeyi olağan karşılamaya başladık.

Türkiye birçok  yönden verimli kaynaklara sahip fakat maalesef kaynaklarımızı kullanamadığımız gibi onları yok ediyoruz. Üretim yapmıyoruz, tamamen dışa bağımlı bir hale geldik. Ülke olarak batık bir haldeyiz. İstanai birkaç kişi dışında (hangi partiye mensup olduğu farketmeksizin) başa gelen tüm kişiler ceplerini doldurmakla meşgul oldular.

Bugün emeklilik yaşına gelmiş, köşeye çekilip son demlerini huzur içinde geçirmesi gereken insanlar emekli olduğu gün iş aramaya başlıyorlar. Gençler büyük hayallerle bitirdikleri okullarından mezun olduktan sonra is bulamıyorlar. Maalesef yazılacak o kadar çok örnek var ki her alanda her sektörde benim kalemim bunları yazmak istemiyor tablo ortada görmeyi bilenlere !

Türkiye 30’ lu 40’ lı yıllarda yaşamış olduğu tüm gelişmeleri sonra ki yıllarda gösterememiş maalesef ve bugün son  çırpınışları olmakla beraber durma noktasına geldi. En kaba tabirle 0 ‘ı tüketiyoruz.

Ne eğitim, ne üretim, ne sanayi ne tarım, ne hayvancılık, ne de yeraltı ve yerüstü zenginlikleri..hiçbir yerde başarı sağlayamadık. Üreten bir ülke olmamız gerekirken maalesef bugün tüketen bir ülke olduk. Yazık gerçekten çok yazık her ülkenin dış tehditleri vardır, Türkiye ‘nin de var elbette ve birçok ülkenin insanları bu ülkenin birçok olanağına hayrandı, şimdi ,ise durum çok farklı ve aksi yönde. Türk milleti savaşçılığı, cesareti,  misafir perver oluşu ve çalışkanlığı vb. özellikleri ile tanındı Dünya’ da.

Mehmet Akif ERSOY İstiklal Marşımızı yazarken ‘’korkma ‘’ diye başlamış satırlarına ama korkulacak duruma geldik. Önümüz zifiri karanlık halbu ki olana bitene asla boyun eğmemeyi, körü körüne kaderci olmamayı bize Atatürk öğütledi. Bugün bu ülkenin bir genci, sıradan bir vatandaşı olarak görüyorum ki körü körüne kaderci olduk, önümüze ne konursa ona minnet eder olduk. Açıkçası korku baskın geldi halk kendi vatandaşından korkar hale geldi. Haketmeyenlerhakkedenin sırasını aldı. Amca dayı torpili her alana yayıldı.

Bu hale aracı olan tüm herkes önce kendi cenaze namazlarını kıldılar, sonra halkın. Eğer ki bugün bu ülkenin gençleri çareyi yurtdışına çıkmakta buluyor ise bu bugünkü tablonun açık seçik halidir.

Bugün bu ülkede eskiden kilosunu en fazla 1 tl den aldığımız patates soğan’ın bugün 4 tl den satılması da tarımın bitme noktasına geldiğinin açık seçik halidir, kanıtıdır. Sebeb en popüler olanı ‘’dolar yükseldi’’

Evet dolar yükseldi ama doğanın mucizesi dolara göremi hareket ediyor. Bir tohumun bir filizin toğrağın suyun, gübrenin maliyeti ne kadar olabilir ki. ?

Bankalar da keza öyle ki şu faiz olayı dünyanın en saçma en mantıksız şeyi ve bankalar bu faize resmen sırtlarını dayadılar. Anaparadan çok faiz borcu ödüyor millet. Vergiler almış başını gidiyor. Şahsi fikrimi soracak olursanız ne faiz sistemi. Ne vergi sisteminin bana göre mantıklı bir açıklaması yok.

Bugün özel hayat sorunlarından tut, sağlık sorunlarına kadar tüm doğan sorunların temelinde ekonomi buhranı yatıyor. Ne yazık ki olana boyun eğmeyen bir nesilden olana boyun eğen, celladına aşık bir millet yetişti.

Olmayacağını bilsemde umuyorum ki bundan sonrası Türkiye için, Türk milleti için çok daha verimli ve güzel olur.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ