GARGAMEL & ŞİRİNLER
Yayınlanma Tarihi: Cuma, 07 Ağustos 2015
Admin
GARGAMEL & ŞİRİNLER

“Oysa ne iyi çocuklardık hepimiz…

Gargamel bile Şirinleri gördü, biz göremedik…”

Günümüzde maalesef iyi ve güzel olan şeylerin değeri, sadece iyiler tarafından benimseniyor ve önemseniyor. Devir Gargamel devri olmuş ve gelişen estetik cerrahiyle birlikte Gargameller görüntülerini gizlemeyi iyi başarmış.

“İnsanın alacası içindedir” dedikleri doğru…Ama Gargamel ne zaman bir şirin görse ister istemez falsosunu verecek ve içindeki alacasını ne kadar gizlemeye çalışsa da gösterecektir.

Kimdir bu Gargamel, kedisi Azman ile birlikte şirin avına çıkan bir büyücümüdür sadece…

Püf noktası amacında gizli; ya şirinlerden çorba yapıp içmek ister ya da onları büyü ile altına çevirmek. Hastalık derecesinde hırslıdır Gargamel ve kedisi azman ile birlikte amacına ulaşana kadar her türlü kötülüğü yapmaktan kendini alıkoyamaz.

İşte hayatımızdaki Gargamellerde böyledir. Sadece kendi çıkarlarını düşünür ve bu çıkarlara giden yolda, kendilerinden başka hiçbir şeyi önemsemezler. Elbette bu esnada sinsice başkalarını da kullanmaktan geri kalmazlar.

İçten pazarlıklı yapıları ve hastalıklı hırslarının oyuncağı olan bu insanlar, ilk etapta kendilerini çok iyi gizlemeyi başarmış olsalar da, zaman içinde kendilerini belli ederler. Bundan sonra atılacak adım da senin kimliğini belirler. Ya sen de çıkar uğruna  Gargamel ya da Azman olup ilerleyeceksin, ya da hala şirinleri görme umuduyla kalbini dinleyeceksin.

Dünya varoluşundan bu yana iyiler ve kötüler diye ikiye ayrılır. İşte tutum ve davranışlarımız bizim hangi tarafa ait olduğumuzu belirler. Benim “iyiyim” demem sözümle özüm bir olmadıkça gerçeği yansıtmaz. Amel defterleri bunun için vardır, gün geldiğinde hangi tarafa ait olduğumuzu bizler değil, defterlerimiz belirleyecek.

’’ Birini tanımak istiyorsan; ya onunla yolculuğa çıkacaksın , ya karşılıklı ayni masada yemek yiyeceksin, ya da birlikte iş yapacaksın’’ demiş büyüklerimiz. Çok doğru…

Bu esnada insanlar çok açık verir. Zaten biriyle sohbet ederken; durmadan kendini övüyorsa, başkalarının dedikodusunu yaparak  gıybet ediyorsa ve bunun gibi karşındakini iğreti eden bir çok davranışını yakalıyorsanız. Kafa sallayıp uzaklaşmak ve mümkünse hiç görüşmemek en iyisidir. Zira dil en büyük silahlardan biridir… Adamı rezil de eder vezir de… Dili zehirli olan; dedikodu eder, iftira eder, vs… Ve sonunda da “ben öyle bir şey söylemedim” diyerek sıyrılma yolunu seçer. En tehlikeli Gargamel tiplerinden biridir Dilli Gargameller.

Öyle çok çeşidi var ki günümüzde saymakla bitmez,

Çıkarcı Gargameller,

Açgözlü Gargameller,

Yalancı Gargameller,

İçten pazarlıklı Gargameller,

Reklam budalası Gargameller, vs…

Hepimizin hayatında olan çeşit çeşit bu Gargamelleri çoğaltmak mümkün. Ama önemli olan; alacasını gördüğümüz her Gargameli hayatımızdan uzaklaştırmak ve kötülüklerine alet olmamaktır. Belki o zaman şirinleri görürüz ve belki de görüyoruz dur etrafımızdaki şirin yürekli insanlarda…

Sevgiyle Kalın…

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ