İYİLİK ANLAŞMASI
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 30 Mart 2020
ÖZLEM ÇALLI
İYİLİK ANLAŞMASI

 

          Bazen yolda yürürken tanımadığınız biri içten bir selam verir, üstüne  de bir “ Merhaba” der. Bazen de sırada beklediğiniz kahvecide telaşlı halinizden zamanınız olmadığını anlayan biri : “ Buyurun, siz geçin ödeyin.” der .Bazen elinizde ağır yükünüzü gören sadece merhabalaştığınız komşunuz market poşetlerinizi taşır asansör olmayan apartmanınızda 5 kat çıkarak. Kimiz zaman da, 40 derece sıcakta yolda çalışan işçilere soğuk su dağıtır arabasından inip başka biri. Birileri de, arabasının torpidosunda 4-5 çorap, 2-3 bere taşır soğukta üşüyen gariban çocuklar için..

 

          Bir gün okuldan çıkan bir üniversiteli, parkta gördüğü kavgada tanımadığı bir kadını  ayırmak için bıçak saplar adama . 10 dakika önce öğrenci, şimdi de katildir;  sırf yardım etmek için. Başka bir gün, hapishanede bir delikanlı sevdiği kızın başka biri ile nişanlandığını duyar ve der;  “ Hem onu, hem nişanlısını ,hem de babasını  öldüreceğim buradan kurtulduğum gün." "Mahpuslarda çürürsün, yapma etme, kendini öldür daha iyi.“ der mahpushane arkadaşı vazgeçirmek için. Sabaha kalmaz asar kendini delikanlı arkadaşını haklı bulduğu için...Bir 10 yıl daha eklenir arkadaşına,  adam öldürmeye  teşvik ettiği için..

 

          Başımıza güzel şeyler getirir inatçı zarafeti olan,ahlaki seçim sahibi insanlar ..Sonu  bizim için iyi, bazen onlar için kötü de olsa...İyilik anlaşması bir A4 üstünde gözükmez belki ama sessiz sedasız kutlanır her coğrafyada..

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ