ZAMANIN FARKINA VARMAK
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 21 Nisan 2021
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
ZAMANIN FARKINA VARMAK

            Düşününce insanın aklına neler geliyor. Tanımlanması insan algıları ile açıklanabilecek bir çok kavram var hayatımızda. Aşk, mutluluk, üzüntü,sevinç ya da acı gibi ..

           

            Bunların yanında dini, felsefi bakış açıları bir yana, sürekliliği olan ve ortak algının bir arada buluşabildiği tek kavram herhalde ”Zaman” ...

 

            En azından hepimiz koşulsuz bu yolculuğun içindeyiz, ama yine de çoğunlukla değerini bilemeyiz. Zaman zaman ahkâm kesmekten kendimizi alamadığımız bu önemli kavram, bizi içine alıp bir güzel sarmalasa da, yine de farkına varamayız çoğu zaman.

 

            Oysa;

 

“BİR SENE'nin değerini  anlayabilmek için sınıfta kalan  bir öğrenciye…
 

BİR AY'ın değerini  anlayabilmek için, bankamatik kuyruğunda maaşını almak için bekleyen emekliye..
 

BİR HAFTA'nın değerini  anlayabilmek için, haftalıkla çalışan çocuk işçilere...
 

BİR DAKİKA'nın değerini anlayabilmek için, trafik yüzünden hastaneye yetiştirilemeyen birinin yakınına...
 

BİR SANİYE'nin değerini anlayabilmek için, bir kazayı kıl payı atlatmış bir  kişiye...
 

BİR MİLİSANİYE' nin değerini anlayabilmek için, olimpiyatlarda gümüş madalya kazanan bir atlete” sorun bakalım ”ZAMAN nedir?”diye….
 

Akıp gitmeden yakalayana ne mutlu…
 

Ne güzel demiş Mevlana;..

 

Her gün bir yerden göçmek ne iyi,
Her gün bir yere konmak ne güzel
Bulanmadan,  donmadan akmak ne hoş,
Dünle beraber gitti cancağızım;
Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.    

 

Bu sözün üzerine de söz söylemek olmaz herhalde.…


 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
İNSANIN DOĞASI ALIŞMAKTIR ZAMANIN FARKINA VARMAK MİNİMALİST YAŞAM YAŞASIN CUMHURİYET 'İKİNCİ BAHAR' ÖZDEMİR ERDOĞAN ESMERAY SEMİRAMİS PEKKAN 'PARA PARRA PARRA' RÜÇHAN ÇAMAY 'ANLAMAZDIN' AYLA DİKMEN 'BU NE DÜNYA KARDEŞİM' YELİZ 'SAMANYOLU' BERKANT ERSAN ERDURA ASU MARALMAN 'SEVENLER AĞLARMIŞ' ÜÇ HÜR-EL ROCK GRUBU KURTALAN EKSPRES ANADOLU ROCK GRUBU ERSEN VE DADAŞLAR TİMUR SELÇUK YEŞİLÇAM FİLMLERİNİN UNUTULMAZ ŞARKICISI 'BELKIS ÖZENER' 'AYNALAR' SALİM DÜNDAR AYLA ALGAN MELİH KİBAR ÇİĞDEM TALU 'SEVGİ KUŞUN KANADINDA' COŞKUN DEMİR 'SONZUZA DEK' DOĞAN CANKU 'SESSİZ GEMİ' HÜMEYRA 'SANATÇININ KADERİ' ESİN AFŞAR MOĞOLLAR 'EYLÜL'DE GEL' ALPAY 'ÇİKOLATA RENLKİ' KLİŞE YORUMU İLE HATIRLARIZ SEZEN CUMHUR ÖNAL'I ARANJMAN DUAYENİ FECRİ EBCİOĞLU 'ÇİKOLATA RENLKİ' KLİŞE YORUMU İLE HATIRLARIZ SEZEN CUMHUR ÖNAL'I ÖYLE SARHOŞ OLSAM Kİ 'TANJU OKAN' SÜRGÜN GİBİ MASALLARDA 'İLHAN İREM' TOPLUMCU MÜZİĞİN USTASI EDİP AKBAYRAM YEŞİLÇAM FİLM MÜZİKLERİNİN BABASI CAHİT BERKAY RESİMDEKİ GÖZYAŞLARI ERKİN BABA OLMALI MI, OLMAMALI MI? BU KALP SENİ UNUTUR MU? KUŞADASI ÜNLÜ YAZAR BUKET UZUNER'İ KONUK EDECEK KUŞADASI SANATLA GÜZELLEŞMEYE DEVAM EDİYOR KUŞADASI VANDALLIKLA KARŞI KARŞIYA 'RAY CHARLES' 'NINA SIMONE' CAN SIKINTISI CAZIN BÜYÜLÜ SESİ 'BILLIE HOLIDAY' TÜKETMEYİ DEĞİL, ÜRETMEYİ ÖĞRETEN KURUMLARDI 'KÖY ENSTİTÜLERİ' CAZIN ANASI 'ELLA FITZGERALD’ OKUNMASI GEREKEN ON FELSEFİ KİTAP NEDİR BU 'Z' KUŞAĞI